BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Tıp Fakültesi

 

Duyurular
DSÖ İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü Prof. Dr. Mehmet Haberal'a verildi.

75. Dünya Sağlık Asamblesinin Cenevre’de 27 Mayıs 2022 tarihli toplantısında Dünya Sağlık Ödülleri açıklandı. Prof. Dr. İhsan Doğramacı adına Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1997 yılından beri “DSÖ İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü” verilmektedir. İlk ödül 1997 yılında Kazakistan’dan Sara Nazarbayeva’ ya, son ödül 2022 yılında ise Türkiye’den Prof. Dr. Mehmet Haberal’a verilmiştir. 

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 75. Dünya Sağlık Asamblesi’nin son günü 27 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen bir törenle, dünyanın dört bir yanından bir grup kişiye halk sağlığına olağanüstü katkılarından dolayı ödüller verildi.

Ödül töreninin açılışını yapan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus şunları söyledi: “2022 halk sağlığı alanındaki başarılı hizmetler ödüllendirildi. Dünya çapında çok sayıda sağlık sorununu başarıyla ele alan kişi ve kurumları kutluyor. Bu gerçek anlamda sağlık alanındaki şampiyonları tanımak için bir araya gelmek bizim için bir onurdur. Bu ödülleri genel olarak destekleyen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Mehmet Haberal, ödül açıklaması sonrası 75. DSÖ Genel Kurul Toplantısında konuştu (Cenevre, 27.5.2022)

DSÖ aracılığıyla verilen ödüllerin çoğu, seçkin bir halk sağlığı uzmanı tarafından veya onun anısına kurulan kuruluşlar tarafından organize edilmektedir.

Her ödül için aday gösterme çağrısı, Dünya Sağlık Asamblesi’nin kapatılmasından sonra her yıl üye ülkelere gönderilir. Adaylıklar, bir DSÖ Üye Devletinin ulusal sağlık idareleri ve ödüllerin eski alıcıları tarafından yapılabilir. 2022 kazananları, her bir ödül için özel seçim panelleri tarafından yapılan tavsiyeler temelinde, Ocak 2022’de DSÖ Yürütme Kurulunun 150. oturumunda karar verildi.

DSÖ İhsan Doğramacı, Aile Sağlığı Vakfı Ödülü Prof. Dr. Mehmet Haberal’a verildi.

Prof. İhsan Doğramacı adına Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1997 yılından beri “DSÖ İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü” verilmektedir. İlk ödül 1997 yılında Kazakistan’dan Sara Nazarbayeva’ ya, son ödül 2022 yılında ise Türkiye’den Prof. Dr. Mehmet Haberal’a verilmiştir.

DSÖ tarafından 22-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında Cenevre’de düzenlenen 75. Dünya Sağlık Asamblesi ödül törenine davet edilen Prof. Dr. Ali Doğramacı, Prof. Dr. Gülsev Kale, Prof. Dr. Tomris Türmen ve Prof. Dr. Mehmet Haberal davet edilmişlerdir.

Ödül töreni öncesi bir konuşma yapan Bilkent Üniversitesi Mütevelli heyeti Başkanı Prof. Dr. Gülsev Kale, hem DSÖ İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü hem de ödüle layık görülen Prof. Dr. Mehmet Haberal ‘ın çalışmaları hakkında bilgi vermiştir.

2022 DSÖ İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü alan Prof. Dr. Mehmet Haberal ise yaptığı konuşmada hem Ihsan Doğramacı ve ailesine, Vakıf yönetimine hem de Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü ve DSÖ yönetimine teşekkür etmiştir.

Aşağıdaki kısa açıklama DSÖ yönetimi tarafından yapılmıştır.

“Genel cerrahi, organ nakli ve yanık tedavisi alanlarında öncü olan Profesör Mehmet Haberal, Türkiye’de organ nakli için yasal bir çerçeve oluşturulmasına yardımcı olurken, aile ve toplum sağlığına bütüncül bir yaklaşımla toplumsal kabul edilebilirliğini artırırken, terminal hasta aileleriyle birlikte çalışıyor. Liderliği ve ulusal, bölgesel ve küresel kurumlarla işbirliği, Türkiye’de çok sayıda organ nakli merkezinin kurulmasına ve bu çalışma alanıyla ilgilenen birçok sağlık profesyonelinin yetiştirilmesine yol açmıştır.”