Ayrıntılı Arama
 
Hakkımızda
Dekanlık
Yönetim
Akademik Takvim
Akademik e - Ajanda
AKTS (ECTS) Bilgi Paketi
Kütüphane
Görsel Arşiv
Bağlantılar
Uluslararası Hasta Merkezi
Kaybettiklerimiz
Başkent Üniversitesi Ana Sayfa

Anasayfa / Akademik / Anabilim Dalları

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı 
Kuruluş Tarihi 01/01/1994

İletişim Bilgileri
Fevzi Çakmak Caddesi,10. sokak No:45 C Blok 3. Kat Bahçelievler/Ankara 06490
Tel: 0 312 2126868 / 1399 - 1400
0 312 212 24 21
0 312 212 24 24
0 312 215 03 49

Bölüm Sekreteri: Rabia Bilge Doğan

Genel Bilgiler

Anabilim Dalımız 1994 yılında kurulmuş olup, 1994-2002 yılları arasında hizmet verdiği A-Blok binasından, 2002 yılında C-Blok 3. kata taşınmıştır.

Artan hasta yoğunluğuna bağlı olarak 2011 yılından itibaren C-Blok 3. katın tamamı Göz Bölümü olarak yeniden düzenlenmiş ve yeni birimler, muayene odaları ve cihazların ilavesi ile çok daha fazla sayıda muayene, tetkik ve girişim olanağı sağlanarak artan ihtiyaca en iyi imkanlarla cevap verilmeye başlanmıştır.

Bölümümüzde toplam 9 özel muayene odası, 3 poliklinik muayene odası, 5 öğretim görevlisi odası, 1 araştırma görevlisi odası, 1 küçük ameliyathane yanı sıra 1 görme alanı odası, 2 görüntüleme işlemleri odası, 1 anjio-lazer odası ve 1 hemşirelik işlemleri odasında gün boyu aktif hizmet sağlamaktadır.

Ayrıca Ümitköy’deki hastane binamızda öğretim üyesi seviyesinde ve Yenikent Polikliniği’nde araştırma görevlisi düzeyinde hizmet verilmektedir.

Kliniğimiz tarafından ayda ortalama 6500 hasta muayenesi yapılmakta, ayrıca en kaliteli sarf malzeme ve ileri teknolojik donanımla, haftanın 6 günü hizmet veren ameliyathanemizde yılda ortalama 2500 cerrahi gerçekleştirilmekteyiz.

Anabilim Dalımız, Prof. Dr. Gürsel Yılmaz Başkanlığı’nda, kornea-kontakt lens, uvea, glokom, medikal retina ve vitreo-retinal cerrahi, pediatrik oftalmoloji-şaşılık ve oküloplastik, orbital ve rekonstrüktif cerrahi birimleri ile en son bilgi ve teknolojiler ışığında hizmet vermektedir. Kaliteli sağlık hizmetinin yanı sıra, bölümümüzde eğitim ve bilimsel çalışmalara da her dönemde ağırlık verilmiştir. Bölümümüz ulusal ve uluslar arası yayın sayısı açısından hep ön sıralarda yer almakta olup, bölümümüzdeki öğretim üyeleri pek çok ulusal ve uluslar arası kongrede davetli konuşmacı ve kurs eğitmeni olarak yer almaktadırlar.

Kliniğimizde Eğitim Programları

Anabilim Dalımız olarak gittikçe artan iş yoğunluğuna rağmen, bir üniversite kliniği olmanın verdiği sorumlulukla bilimsel çalışmaların yanı sıra eğitim programının devamlılığına da azami önem göstermektedir.

Her Cumartesi sabahı tüm bölümün katılımı ile yapılan eğitim toplantıları ve hafta içi mesai öncesi yapılan asistan eğitim ders saati sayesinde eğitimin sürekliliği temin edilmektedir. Bölümümüz kuruluşundan beri aralıksız olarak her Salı günü düzenli olarak yapılan anjiografi toplantıları asistan eğitimi açısından örnek teşkil etmektedir. Ayrıca, her ayın son Salı günü asistanlarla beraber ‘ayın oküloplastik olguları' saati yapılmakta ve yılda 2 kez yapılan hastane dışı organizasyonda ‘oküloplastik makale saati' düzenlenmektedir.

Mezuniyet öncesi eğitim
Mezuniyet öncesi tıp eğitiminde dönem 5 öğrencilerine teorik dersler anlatılmakta, ayrıca poliklinik ve ameliyathane işleyişi uygulamalı olarak gösterilmektedir. Dönem sonunda yapılan teorik ve pratik sınavlarda öğrencilerin başarısı değerlendirilmektedir.

Mezuniyet sonrası eğitim
Asistan eğitimi, Sağlık Bakanlığı’nca öngörülen 4 yıllık asistanlık süresi kapsamındaki bölüm içi ve bölüm haricindeki rotasyonlardan oluşmaktadır. Her asistan 1 yıllık genel işleyiş, poliklinik ve ameliyathane hizmetlerine adaptasyonu takiben, mevcut olan alt-birimlerde 3-4 aylık rotasyonlarla çalışmaktadır. Asistanlarımız rotasyonları esnasında öğretim görevlileri ile birebir çalışma şansına sahiptirler. Bilimsel araştırma yapılması, kongrelerde sunulması ve bilimsel dergilerde yayınlanması konusunda desteklenen araştırma görevlilerinden, asistanlık süresi boyunca en az 1 bilimsel yayın yapmış olmaları beklenmektedir. Tüm asistanların toplantı ve kongrelerde olgu, poster ve serbest tebliğ sunmak üzere katılımları temin edilmektedir. :

Halkın Göz Sağlığı Eğitim Videoları

Eğitimin bir parçası olarak halk sağlığı eğitimi amacıyla yapılan sağlık programlarına ulaşmak için lüttfen Kanal B Sağlık Köşesi Program arşivini inceleyiniz.

Çalışma Alanları ve Bilimsel Etkinlikler


Kornea-Kontakt Lens Birimi

Uvea Birimi

Medikal Retina ve Vitreoretinal Cerrahi Birimi

Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık Birimi

Glokom Birimi

Oküloplastik Cerrahi Birimi

*** Ayrıntılı bilgi için lütfen ilgili birimin üzerini tıklayınız!!***

Akademik Kadro
Akademik Personeli Akademik personel sıralamasında akademik ünvan dikkate alınmıştır. Bölümde görev yapmakta olan akademik personel listesi aşağıda yer almaktadır. Daha fazla bilgi almak için lütfen isimlerin üzerlerine tıklayınız.

Prof. Dr. Gürsel Yılmaz (Bşk.)
Prof. Dr. Sibel Oto
Prof. Dr. Ahmet Akman
Prof. Dr. Aysel Anlı Pelit
Prof. Dr. Dilek Dursun Altınörs
Prof. Dr. Rana Yaycıoğlu
Prof. Dr. İmren Akkoyun
Doç. Dr. Aylin Karalezli
Doç. Dr. Banu Öncel
Doç. Dr. Sinan Emre
Doç. Dr. Yonca Özkan Arat
Yrd. Doç. Dr. Sezin Akça Bayar
Yrd. Doç. Dr. Müge Karataş
Yrd. Doç. Dr. Eylem Yaman Pınarcı
Yrd. Doç. Dr. Handan Canan
Öğr. Gör. Dr. Sirel Gür Güngör
Öğr. Gör. Dr. Ali Kal
Öğr. Gör. Dr. Leyla Asena
Uzm. Dr. Bülent Kalay
Uzm. Dr. İhsan Kanık
Uzm. Dr. Işıl Kurultay Ersan
Uzm. Dr. Serpil Akar
Uzm. Dr. Nedime Şahinoğlu Keşkek
Ankara 
Ankara 
Ankara 
Adana 
Ankara 
Adana 
Ankara 
Konya 
İstanbul 
İzmir 
Ankara 
Ankara 
Adana 
İstanbul 
Adana 
Ankara 
Konya 
Ankara 
Alanya 
Alanya 
İzmir 
İstanbul 
Adana 


Önceki Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Haritası | İletişim | E-posta | Yardım | In English | RSS
© Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi 2006