Ayrıntılı Arama
 
Hakkımızda
Dekanlık
Yönetim
Akademik Takvim
Akademik e - Ajanda
AKTS (ECTS) Bilgi Paketi
Kütüphane
Görsel Arşiv
Bağlantılar
Uluslararası Hasta Merkezi
Kaybettiklerimiz
Başkent Üniversitesi Ana Sayfa

Anasayfa / Akademik / Anabilim Dalları

Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı 
Kuruluş Tarihi 01/01/1997

İletişim Bilgileri
Fevzi Çakmak Caddesi, 5. sokak No: 48 06490 Bahçelievler / ANKARA
Tel: 0 312 2122912
Fax: 0 312 2154216

Bölüm Sekreteri: Nergiz Sevin

Genel Bilgiler

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı bünyesinde, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları adıyla, 1997 yılında Dr. Nilgün GÜVENER DEMİRAĞ tarafından kurulmuştur.Bilim dalı olarak ilk kez Bahçelievler 16. sokakta çalışmalarına başlamış, 2002 yılından itibaren halen bulunduğu 5. sokak polikliniklerinde çalışmalarına devam etmiştir.1997 yılında Adana Hastanesi , 2003 yılında Alanya Hastanesi , 2003 yılında Konya Hastanesi ve 2007 yılında İstanbul Hastanesi bünyesinde hizmete başlamıştır. Tiroid Hastalıkları Merkezi ile Diyabet ve Obezite Merkezi 2006 yılında Emek 77. sokakta hizmete girmiştir ve Haziran 2008’den beri Ümitköy polikliniklerinde hizmete devam etmektedir.

Bilim dalının amacı, bilgi ve beceriler ile donatılmış hekimler yetiştirmek; bilime katkı sağlayacak bilgi ve teknoloji üretmek; şehrinde ve bölgesinde kaliteli sağlık hizmeti sunmak;bilim dalının gelişimine katkı sağlayacak etkinlikler düzenlemek; ayrıca, ulusal ve uluslararası temel bilim ve klinik araştırmalar eşliğinde endokrinoloji ve metabolizma hastalıklarında tanı, koruyucu ve tedavi edici hizmetlerde en etkili yaklaşımları araştırmak ve faydalanmalarını sağlamaktır.

Endokrinoloji ve Metabolik hastalıkların pek çoğu ayaktan tetkik,tedavi ve izlem gerektirmektedir. Bu amaca yönelik olarak düzenlenmiş bulunan polikliniklerimiz Genel Endokrinoloji, Tiroid, Diyabet, Obezite, Lipid Metabolizması, Hipertansiyon, Hipofiz, Adrenal, Metabolik Kemik Hastalıkları ve Osteoporoz polikliniklerinden oluşmaktadır.

Mezuniyet öncesi eğitim
Bilim Dalı 3.sınıf, 4.sınıf ve Aile Hekimliği dönemi tıp öğrencilerine endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları eğitimi vermektedir.

Mezuniyet sonrası eğitim
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları yan dal araştırma görevlilerine Sağlık Bakanlığı tarafından ön görülen 3 yıllık uzmanlık eğitimi verilmektedir. Ankara dışı merkezde çalışan yan dal araştırma görevlilerinin her 3 ayda bir Ankara merkezde eğitim almaları sağlanmaktadır. Eğitim programları tüm yıl boyu, bütün merkezlerimizde aralıksız sürmektedir. Eğitim faaliyetleri içerisinde; seminerler, konseyler, katılımlı ve tartışmalı olgu sunumu toplantıları yer almaktadır. Bilim dalımızda tüm yıl boyu birer aylık dönemlerle değişen İç Hastalıkları Araştırma Görevlilerine ve internlere de eğitim verilmektedir.

Çalışma Alanları ve Bilimsel Etkinlikler
Bilim Dalı’mızda Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları alanında üniversitemiz tarafından desteklenen , tamamlanmış veya yürütülmekte olan çok sayıda araştırma projesi bulunmaktadır. Bu araştırmalar yerli ve yabancı literatürlerde yer almışlardır. Öğretim üyeleri çeşitli kitaplarda bölümler yazmışlardır.

Akademik Kadro
Akademik Personeli Akademik personel sıralamasında akademik ünvan dikkate alınmıştır. Bölümde görev yapmakta olan akademik personel listesi aşağıda yer almaktadır. Daha fazla bilgi almak için lütfen isimlerin üzerlerine tıklayınız.

Prof. Dr. Nilgün Güvener Demirağ (Bşk.)
Prof. Dr. Neslihan Başçıl Tütüncü
Prof. Dr. Melek Eda Ertörer
Doç. Dr. Aslı Nar
Doç. Dr. Ayşe Nur Torun
Yrd. Doç. Dr. Okan Sefa Bakıner
Uzm. Dr. Aslı Doğruk Ünal
Uzm. Dr. Şerife Mehlika Işıldak
Uzm. Dr. Emre Bozkırlı
Uzm. Dr. Özlem Tarçın
İstanbul 
Ankara 
Adana 
Ankara 
Konya 
Adana 
İstanbul 
Ankara 
Adana 
İstanbul 


Önceki Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Haritası | İletişim | E-posta | Yardım | In English | RSS
© Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi 2006