Ayrıntılı Arama
 
Hakkımızda
Dekanlık
Yönetim
Akademik Takvim
Akademik e - Ajanda
AKTS (ECTS) Bilgi Paketi
Kütüphane
Görsel Arşiv
Bağlantılar
Uluslararası Hasta Merkezi
Kaybettiklerimiz
Başkent Üniversitesi Ana Sayfa

Anasayfa / Akademik / Anabilim Dalları

Deri ve Zührevi Hst. Ab.D. 
Kuruluş Tarihi 01/01/1996

İletişim Bilgileri
1. Cad. 5. Sok. No:48 Bahçelievler - Ankara
Tel: 0 312 2122912 / 5260 - 5303

Bölüm Sekreteri: Senem Karakaya, Emrah Güneş

Genel Bilgiler

Dermatoloji, deri ve deri eklerinin (saç, tırnak, ter bezleri) yapısı, işlevleri ve hastalıklarıyla ilgili bilim dalıdır. Venereoloji (cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar), fotodermatoloji, dermatopatoloji, dermatolojik cerrahi, pediatrik dermatoloji, kozmetik dermatoloji gibi alt dalları bulunmaktadır.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde 1996 yılında kurulmuş olup, Anabilim Dalı Başkanlığı Prof. Dr. Deniz Seçkin tarafından yürütülmektedir. Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Ankara Üniversite Hastanesi ile bu merkeze bağlı olan Adana, Alanya, İstanbul, İzmir ve Konya Uygulama ve Araştırma Hastanelerinde her türlü deri hastalığının tanı ve tedavisi için ayaktan ve yataklı servis hizmeti verilmektedir. Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı’nda deri hastalıklarının tanı ve tedavisinin yanı sıra kozmetik uygulamalar da yapılmaktadır.

Mezuniyet öncesi eğitim
Mezuniyet öncesi tıp eğitiminde Dönem 4 öğrencilerine dermatolojinin temel konuları ile ilgili dersler verilmektedir. Derinin yapısı, fonksiyonları, deri sağlığının korunması, derinin aşırı duyarlılık reaksiyonları, enfeksiyöz, metabolik, neoplastik hastalıkları, sistemik hastalıkların deri bulguları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, saç ve tırnak hastalıkları, deri hastalıklarının tanı yöntemleri, topikal ve sistemik tedavi 3 haftalık stajın temel öğrenme amaçlarını oluşturmaktadır. Kuramsal derslerin yanı sıra poliklinik uygulamaları ve hasta başı vizitlerine öğretim elemanlarıyla birlikte aktif katılım sağlanmaktadır. Öğrencilerin birinci basamak sağlık hizmetlerinde hastaya tanı koyma, tedavi etme ve gerektiğinde bir dermatoloji uzmanına yönlendirme bilgi ve becerilerini kazanmaları hedeflenmektedir.

Mezuniyet sonrası eğitim
Uzmanlık eğitim programımızın amacı hem sık rastlanan hem de nadir görülen deri hastalıklarının tanı ve tedavisinde araştırma görevlilerimizin en yüksek standartı yakalamasıdır. Araştırma görevlileri için eğitim programı her yıl yeniden planlanmakta olup, öğretim elemanları tarafından düzenli olarak asistan dersleri verilmektedir. Eğitim süresi boyunca araştırma görevlilerinden her yıl bir seminer anlatmaları istenmektedir. Ayrıca bölüm öğretim üyeleri ile diğer bölümlerden konuk olarak diğer öğretim üyeleri de düzenli olarak seminerler vermektedir. Her hafta salı ve cumartesi günlerinde sırasıyla klinikopatolojik olgu toplantısı ve makale saati gerçekleştirilir. Makale saatlerinde özellikle A grubu yurtdışı dergilerde yayınlanan ve o ay içinde çıkan çalışmalar gözden geçirilir ve tartışılır. Ayrıca her ay patoloji bölümü ile ortak olarak yürütülen dermatopatoloji toplantıları yapılmaktadır. Asistan eğitimi, Sağlık bakanlığı tarafından öngörüldüğü üzere 5 yıldır ve bu süre içinde 2 zorunlu ana vardır. Bunlar;

- İç hastalıkları rotasyonu (3 ay)
- Enfeksiyon hastalıkları rotasyonu (3 ay)

Çalışma Alanları ve Bilimsel Etkinlikler
I. Dermatoloji Kliniğinin Hizmet Verdiği Başlıca Alanlar
Bulaşıcı hastalıkların tanı ve tedavisi: Mantar hastalıkları, bakteriyel deri hastalıkları, viral hastalıklar (herpes-uçuk, verrü-siğil gibi), paraziter hastalıklar (skabies-uyuz, pedikülozis-bit gibi), cinsel yolla bulaşan hastalıklar (sfiliz-frengi, gonore-bel soğukluğu, genital siğil ve uçuk gibi).
Saç ve saçlı deri hastalıklarının tanı ve tedavisi: Her çeşit saç dökülmesi (erkek tipi, hamilelik sonrası saç dökülmesi gibi), hirsutismus (kıllanma artışı).
Tırnak hastalıklarının tanı ve tedavisi: Tırnak batması, şekil bozuklukları, mantar enfeksiyonları gibi.
Deri ekzemalarının tanı ve tedavisi
Aşırı duyarlılık reaksiyonlarının tanı ve tedavisi: Ürtiker (kurdeşen), ilaçlara ve gıdalara bağlı gelişen diğer allerjik reaksiyonlar.
Yağ bezi hastalıklarının tanı ve tedavisi: Akne vulgaris (sivilce) ve izleri gibi.
Ter bezi hastalıklarının tanı ve tedavisi: Hiperhidrozis (aşırı terleme) gibi.
Pigmentasyon hastalıklarının tanı ve tedavisi: Açık renkli (vitiligo gibi) ve kahverengi-siyah (gebelik, güneş ve yaşlılık lekeleri gibi) lekeler.
Benlerin tanı, takip ve tedavisi
Deri kanserlerinin tanı, takip ve tedavisi .
Kronik dermatozların tanı, takip ve tedavisi: Psöriazis (sedef hastalığı) gibi
Behçet hastalığının tanı ve tedavisi
Işık (ultraviyole) reaksiyonlarının tanı ve tedavisi : Güneş allerjileri, güneş yanıkları, güneş lekeleri gibi.

II. Dermatoloji kliniğinde uygulanan özel tanı ve tedavi yöntemleri
Ben ve pigmente lezyonların tanı-takip ve tedavisi
Dermatoskopik muayene (yüzeyel deri mikroskopisi)
Derideki benleri ve diğer pigmente (kahverengi-siyah) lezyonları büyüterek detaylı incelenmesini sağlayan dermatoskopik muayene ile pigmente lezyonların tanı ve ayırıcı tanısı yapılabilmekte, melanoma (ben kanseri) tanısı konabilmektedir. Ben ve diğer pigmente lezyonlar dermatoskopla incelenip özellikleri detaylı bir şekilde değerlendirilebilmekte ve gerekli görüldüğünde dermafot sistemi ile lezyonların görüntülerinin fotografları çekilerek bilgisayara kayıt edilmektedir. Bu görüntüler arşivlenerek sonraki kontrollerde karşılaştırılabilmektedir.
 
Kozmetik dermatoloji
Kimyasal soyma (peelıng) işlemi
Dolgu maddeleri (kollajen, hiyaluronik asit) uygulaması
Botulinum toksin (Botox) uygulaması
Yüzdeki çizgi ve kırışıklıkların (alın çizgileri, kaş çatma çizgileri, göz kenarı kırışıklıkları, gülümseme çizgileri, dudak çevresi çizgileri) tedavisinde kimyasal soyma, Botulinum toksin A ve dolgu maddelerinin enjeksiyonu uygulanmaktadır.
Akne (sivilce) izlerinin, derideki kahverenkli lekelenmelerin (güneş lekesi, yaşlılık lekesi, gebelik lekesi) tedavisinde kimyasal soyma işlemi, deprese (çukurluk şeklinde) sivilce izlerinin tedavisinde ek olarak dolgu maddeleri (hiyaluronik asit) enjeksiyonu uygulanmaktadır.
Hiperhidrozis (Aşırı Terleme) Tedavisi
Avuç içi, ayak tabanında görülen aşırı terleme tedavisinde küçük su banyosu içinde el veya ayaklara hafif elektrik akımı verilerek yapılan iyontoforez veya botulinum enjeksiyonu yöntemleri kullanılabilmektedir . Koltukaltlarının aşırı terlemesi durumunda ise bu bölgeye Botulinum toksin enjeksiyonu yapılarak kısa sürede içinde etkin tedavi sağlanabilmektedir.

PediatrikDermatoloji

Yenidoğan ve çocukluk döneminde normal deri bakımı ve bu dönemde görülen deri hastalıklarının tanı ve tedavisinde hizmet vermektedir.

GebelikDermatolojisi

Gebelik, doğum ve doğum sonrasında oldukça sık görülen deri-saç değişikliklerinin ve hastalıklarının tanı ve tedavisinde hizmet vermektedir.

GeriatrikDermatoloji

İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan deri değişikliklerinin ve hastalıklarının tanı ve tedavisi konusunda hizmet vermektedir.

Dermatolojik cerrahi

Biyopsi
Deri hastalıklarında tanısal amaçlı biyopsi (parça) alınması gerekebilmektedir. Biyopsi genellikle 3 veya 4mm çaplı punch biyopsi aleti kullanılarak dikiş gerektirmeden lokal anestezi ile alınmaktadır. Daha geniş ve derin parça alınması gerektiğinde dikiş atılabilmektedir.
Kriyoterapi(KarTedavisi)
Lezyonların "dondurularak" tedavi edilmesi şeklidir. Birçok hastalık tedavisinde bu yöntemle çok iyi kozmetik ve fonksiyonel sonuçlar alınabilmektedir. Uygulanması kolay ve pratik olan bu tedavi yönteminin avantajları, tedaviye kısa sürede cevap alınması, yan etkilerinin az ve maliyetinin oldukça düşük olmasıdır. En sık kullanıldığı alanlar; verrü (siğil), papillom (et benleri), solar lentigo (güneş-yaşlılık lekeleri), telenjiektazi-spider nevi gibi damarsal lezyonlar, seboreik keratoz, bazı prekanseröz (kanser öncüsü) lezyonlar ve deri kanserleridir.
Elektrocerrahi(Elektrokoter)
Elektrik enerjisini deride ısı enerjisine dönüştürerek doku yıkımı sağlayan lezyonların "yakılarak" tedavi edilmesi şeklidir. Uygulama alanları; verrü (siğil), damarsal lezyonlar, papillomlar (et benleri), seboreik keratoz, bazı prekanseröz (kanser öncüsü) lezyonların ve deri kanserlerinin tedavisi, küçük deri tümörlerinin çıkarılmasıdır.
Jet Enjektör ile İntralezyonel (Deri İçine) İlaç Uygulanması
Deri içine direkt olarak ilaç uygulanması gereken bazı hastalıkların tedavisinde, bu özel enjektör aracılığı ile ilaç yüksek basınç altında deriye verilmekte ve bu şekilde tedavinin etkisi arttırılmaktadır. Bu iğnesiz enjeksiyon yöntemi uygulanması kolay ve pratik bir tedavi alternatifi oluşturmaktadır. En sık kullanıldığı hastalıklar; alopesi areata (para şeklinde saç dökülmesi-saçkıran), keloid ve ayak tabanındaki siğillerdir.
Kist/Yüzeyel tümör çıkarılması  
Yüzeyel yerleşim gösteren iyi veya kötü huylu deri tümörleri ve benler tanı ve tedavi amaçlı cerrahi olarak çıkartılabilmektedir.
Tırnak ablasyonu (çekilmesi)
Tırnak batmasının şiddetine göre cerrahi tedavi gerekebilmektedir. Tırnak batmasında batan tarafta parsiyel çekim, yani tırnağın bir kısmının çekilmesi veya tüm tırnağın çekilmesi gerekebilir. Çok ileri olgularda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları veya tamamı bazı ilaçlarla (fenol) ile tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. Tırnak çekilmesi lokal anestezi ile acısız ve ağrısız olarak yapılmaktadır. Hastalar işlem sonrası yürüyerek evlerine gidebilirler.

Allerji testleri

Deri yama testi
Allerjik deri hastalıklarının nedenini araştırmak için şüpheli allerjen maddelerin deri yüzeyine uygulanması esasına dayanan yama testleri yapılmaktadır. Bu sayede deriyle temas sonucu oluşan allerjiye neden olan maddeler saptanabilmektedir.
Deri prick testi
Allerjik astım, allerjik rinit (nezle), atopik dermatit ve besin allerjileri gibi allerjik hastalıklarda sorumlu allerjenin belirlenmesi ve lateks allerjisinin saptanmasında kullanılmaktadır. Kolun dirsekten itibaren iç kısmına damlatılan sıvı şeklindeki allerjen maddelerin lanset adı verilen ince bir iğne ile cilt altına girmesi sağlanır. Ciltteki reaksiyon 15 dakika sonra cetvel ile okunur.
Otolog serum testi
Kronik otoimmün ürtiker hastalığının tanısında kullanılmaktadır.
 
Fototerapi/PUVA (ışık tedavisi)
Ultraviyole ışınları (UVB ve/veya UVA) kullanılarak psoriyazis (sedef hastalığı), vitiligo (ala hastalığı) gibi pek çok deri hastalığı tedavi edilebilmektedir.
Fototerapi ünitemizde tüm vücuda dar-band UVB veya UVA ışığı verebilen kabin yanı sıra bölgesel olarak el-ayak lezyonlarının tedavisinde kullanılan lokal UVA aleti bulunmaktadır. PUVA tedavisinde, geroksalen isimli ışığa duyarlandırıcı bir ilacın ağızdan alınması sonrasında UVA ışığı uygulanmaktadır. Dar-band UVB fototerapisi ise herhangi bir ilaç alınmadan yapılmaktadır. Tüm tedaviler doktor tarafından verilmekte ve her seans öncesinde hasta değerlendirilmektedir.
Anabilim dalımız çalışanları pek çok bilimsel araştırma yürütmüş ve yayınlamıştır. Ayrıca yoğun çalışma temposunun el verdiği ölçüde ulusal-uluslararası toplantılara gerek konuşmacı gerek dinleyici olarak katılınmaktadır.

Akademik Kadro
Akademik Personeli Akademik personel sıralamasında akademik ünvan dikkate alınmıştır. Bölümde görev yapmakta olan akademik personel listesi aşağıda yer almaktadır. Daha fazla bilgi almak için lütfen isimlerin üzerlerine tıklayınız.

Prof. Dr. Tülin Güleç (Bşk.)
Prof. Dr. Deniz Seçkin
Prof. Dr. Mete Baba
Doç. Dr. Murat Durdu
Yrd. Doç. Dr. Recep Dursun
Yrd. Doç. Dr. Çiçek Durusoy
Yrd. Doç. Dr. N. Deren Özcan
Yrd. Doç. Dr. Gülşen Tükenmez Demirci
Öğr. Gör. Dr. Ülkü Aşkın
Uzm. Dr. Cevdet Doğan
Uzm. Dr. Aydolu Eryılmaz
Uzm. Dr. Elvan Endoğru
Uzm. Dr. Şeniz Dövmeci
Uzm. Dr. Yeşim Koşay
Uzm. Dr. Ayşe Tülin Mansur
Uzm. Dr. Mehtap Bozkır
Uzm. Dr. Arzu Karataş Toğral
Ankara 
Ankara 
Adana 
Adana 
Konya 
Alanya 
Ankara 
İstanbul 
İzmir 
Alanya 
Adana 
Adana 
İzmir 
İzmir 
İstanbul 
Ankara 
Ankara 


Önceki Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Haritası | İletişim | E-posta | Yardım | In English | RSS
© Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi 2006